Седмица 44 |
Сряда. 30 Октомври, 2024 | |
10:00 ч. |
Майсторски класове за пиано, цигулка и камерна музика със Зорница Иларионова и Георги ЧеркинПо създадена вече традиция, всяка година Център по себепознание “Орфей” организира и провежда майсторски класове по музика.
През новия сезон за първи път имаме възможността да Ви поканим в Международен майсторски клас по пиано, цигулка и камерна музика на едни от най- ярките български изпълнители – представители на цигулковото и клавирно изкуство- световно признатия български пианист Георги Черкин и очарователната Зорница Иларионова – лауреат на много международни конкурси, активно концертираща в България и чужбина.
Майсторския клас ще се проведе от 30.10 – 2.11.2024г. В него могат да вземат участие цигулари, пианисти и камерни състави с пиано (дуо, трио, квартет). Краен срок на записване 20.10.2024г. Края на майсторския клас ще бъде съпътстван от заключителен концерт на всички участници. Всеки един участник ще получи Удостоверение за участие в Майсторски класове към център по себепознание „Орфей“. Зорница Иларионова
Eдин от големите млади таланти на България, Зорница Иларионова, която още няма 30 години, владее цигулката като истински виртуоз. Завършила е цигулка в НМУ "Любомир Пипков" София през 2011г. в класа на своята майка, Благородна Танева. Продължава образованието си в Мадрид, Испания в Еscuela Superior de Musica Reina Sofia, в класа на световноизвестния педагог проф. Захар Брон, после в Нов български университет специализира при проф. Марио Хосен, след това в Италия при проф. Павел Верников. Въпреки младата си възраст тя също вече има ученици, с които споделя вълненията от тяхната подготовка, както и от признанията, които получават на престижни международни конкурси. Самата тя постоянно е отличавана с големи награди за таланта си, но е скромна и мила като всеки истински голям музикант. Свирила е с повечето български оркестри и с немалко престижни състави зад граница. Концертната й дейност активно се вписва в сцените на България, Германия, Испания, Русия, Франция, Португалия, Турция, Белгия, Австрия, Италия, Япония и др. Получила е признанието на взискателни публики в много страни. Зорница Иларионова има участия в майсторски класове (Виена, Сингапур, Испания), множество световни музикални фестивали, последният от които бе на 17-ти септември тази година в Дубай на фестивала Middle East Classical Music Academy, където прави своя дебют като солист на Калининградската филхармония. Цигуларката има участия в майсторски класове (Виена, Сингапур, Испания), множество
световни музикални фестивали, последният от които бе на 17-ти септември тази година в Дубай на фестивала Middle East Classical Music Academy. Лауреат на престижни международни конкурси:
- Победител в конкурса "Суна Кан" в Анкара, Турция - Две първи награди от Международния конкурс "Йохан Себастиан Бах". Събитието се състоя края на 2018 г. в "The Grand Hall" във Фукуока, Япония. - Първа награда в категория "Цигулка" и втора награда в категория "Камерна музика" заедно с пианистката Мартина Табакова от Международния конкурс "Рудолф Баршай" в Санкт Петербург (февруари 2021 г.) - Втора награда от International Kreutzer Violin Competition - Лиеж, Белгия (август 2021 г.) - Първа награда от Международен конкурс и фестивал за пианисти, цигулари и оперни певци “Мимас” - Прочида, Италия. Георги Черкин е роден в София в семейство с музикални традиции. Още на шест години започва да свири на пиано и година по-късно е приет в Националното музикално училище в София, където до завършването си учи при Антонина Бонева. През 1996 е приет на първо място в Националната музикалната академия „Проф. Панчо Владигеров”, където продължава обучението си при проф. Атанас Куртев. През периода 1997–1999 специализира в престижната академия „Санта Чечилия” в Рим при един от най-реномираните преподаватели в Италия, Серджо Пертикароли, дипломирайки се с огромен успех.
Репертоарът на Георги Черкин включва повече от 30 виртуозни концерта за пиано и оркестър, повечето от които е изпълнил над 200 пъти с най-големите български оркестри като Софийската Филхармония, Симфоничния оркестър на БНР, Оркестъра на Кантус Фирмус, както и с престижни оркестри по света като Оркестъра на Санта Чечилия, Букурещката Филхармония, Филхармоничния оркестър на Одеса, Симфоничния оркестър Билкент в Анкара, Филхармоничния оркестър на Инчон, Берлинския филхармоничен камерен оркестър и др. Концертирал е многократно в престижни световни зали като Gewandhaus - Лайпциг, Tonhalle - Цюрих, Palais des Beaux Arts - Брюксел, Московский международный Дом музыки - Москва, Auditorio - Рим, Convention Center - Окинава, Seoul Arts Center - Сеул, Les Invalides - Париж, Kамерната зала на Berlin Philharmonie, Cadogan Hall - Лондон, Kaufman Hall - Ню Йорк и др. Неговата отдаденост към популяризиране на културата и изкуството в България го прави носител на редица престижни награди, включително “Кристална лира”, “Златен век”, “Златна муза”, “Златно перо” и други. Победител е на международните конкурси “Панчо Владигеров” през 2003 г., ”Premio Sassari” (Италия) през 1999 г., “Млади Музикални Таланти” в София през 1994 г. и други. От ранна възраст Черкин композира и оркестрира музика за симфоничен оркестър. Той е направил многобройни оркестрации на известни пиеси за пиано, със свой аранжимент за пиано и оркестър като “Fur Elise” (Beethoven), “Moonlight Sonata” (Beethoven), “The Seasons” (Tchaikovsky), “Turkish march” (Mozart), “Paganini Variations” (Brahms), “Clair de Lune” (Debussy), “Prelude in G Minor” (Rachmaninoff), както и виртуозни аранжименти за пиано и оркестър на теми от филмите “Harry Potter”, “Star Wars”, “Pirates of the Caribbean” и др. През 2023 г. Георги Черкин осъществява световна премиера на свой изцяло авторски концерт за пиано и оркестър - “Галактически концерт” с Оркестъра на “Кантус Фирмус” в зала “България”, мащабна и виртуозна творба във формата на симфонична поема с контрастни космически теми и въздействащи хармонии, като за първи път в историята на залата се използва и 3D мапинг технология с прожекция на светлинни образи на галактики и съзвездия, специално създадени и синхронизирани с произведението. зала "Аполон" и зала "Евридика"
За информация и записвания: Кремена Миленкова тел.0892683827 еmail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. |
Четвъртък. 31 Октомври, 2024 | |
18:30 ч. |
"Шупадам йога" - отворена практика с Пламен Карагьозов"Всичко, от което имаме нужда е само едно - да опознаем сърцето си"
С богат над 30 годишен стаж в сферата на алтернативните и холистични терапии, Пламен Карагъозов синтезира и прилага натрупаните познания от тези области в основаването на Шупадам Йога. Това става, когато живее в Индия ( в периода от 2007 до 2015 с прекъсвания) и следва духовното си развитие. Там получава името Парамананд в ашрама Анандпури на Бабаджи и означава Върховно (парам) Блаженство (ананда). Води обучение по Шупадам в САЩ, където живее 21 години. От 8 години е „възвращенец” в България с желание да сподели богатия си опит. |
Петък. 01 Ноември, 2024 | |
19:00 ч. |
"Красотата българска непреходна " - изложба фотография на Асен ВеликовНа 1- ви ноември, в Деня на народните будители, ще имаме удоволствието да ви представим един от съвременните будители, както много от сънародниците ни биха го определили! Най-разпознаваемият, популярен в България и в чужбина етно- фотограф, Асен Великов. Той е роден през 1962 година в гр. София, но както той споделя, фотографският му опит стартира в град Левски още в младежките му години. В периода 1989- 91 г. документира в кадри предимно „Дворцовият преврат“. След 20 г. прекъсване, творецът отново се завръща към фотографията и снима основно пейзажи. Ключовият момент за началото на настоящата му популярност е етно -сватбата на Виктория и Денислав Деневи, когато за първи път усеща в кое направление е неговата страст. Към днешна дата, тези които не знаят за него и не са виждали негова фотография, вероятно не ползват интернет или нямат фейсбук! За кратко време, Асен Великов се превръща в най- споделяният и харесван автор в етно жанра. Първата негова изложба е от портретна фотография и се нарича „Различната България“. Следват още редица изложби в страната и в чужбина. Не спира да обикаля държави и континенти, по покана на сънародниците ни по света, популяризирайки българските непреходни ценности, за радост на всички, които обичат България. Към днешна дата Асен Великов има над 50 изложби, включително и на картини по негови фотографии. Канен е многократно на събития, свързани с българския фолклор- събори, фестивали и възстановки. Неговите ревностни почитатели са всички, които радеят за съхраняването на народните обичаи и носии. Документалистиката на Асен Великов носи българският дух в най -истинския смисъл на тази дума и неслучайно вече присъства в учебници и учебни помагала във волжка България, Чувашия. Мечтата му е българите по света да съхранят в сърцата си отношението към българския фолклор! За децата на поколения българи, родени в чужбина, е особено ценна възможността да се докоснат до всичко автентично българско, а за впечатленията си от пребиваването си там, той винаги разказва с особено вълнение. Не случайно от тези посещения се ражда и изложбата му „Бесарабия“. Разбира се, с течение на времето фотографът е научил доста за българските фолклорни области, облекла и обичаи. Съпругата му е от Разлог и в творбите му присъстват задължително добре съхранените народни традиции от Разложко- от кукерският фестивал, през Бачевската кошия, та до бабинден в Разлог. Заснел е и още много обичаи от Пиринският край, автентични портрети на българки в носии, характерни със своята естественост и неподправеност, както и редица сюжети в съвременен прочит на теми от фолклора -лазарки, нестинари… А от розобера в Казанлък, съборите в Жеравна, Копривщица и Рожен има истински фото шедьоври. Самодивите, коледарите, Йордановден и мъжките хора, ритуалите в село Рибново, историческите възстановки… едва ли всичко можем да изброим, но точно това прави творчеството му толкова богато, истински вълнуващо и оставя трайна следа в паметта на всеки, който обича България! Може да се каже с категоричност, че това е най- споделяният и обичан автор в този жанр и за него тепърва ще се пише много! Асен Великов ще остане в историята на българската фотография като документалистът на българският фолклор и природа. зала "Аполон " и зала "Дионис " Откриване 1 ноември, петък от 19:00 ч. |