На 1- ви ноември, в Деня на народните будители, ще имаме удоволствието да ви представим един от съвременните будители, както много от сънародниците ни биха го определили!
Най-разпознаваемият, популярен в България и в чужбина етно- фотограф, Асен Великов.
Той е роден през 1962 година в гр. София, но както той споделя, фотографският му опит стартира в град Левски още в младежките му години. В периода 1989- 91 г. документира в кадри предимно „Дворцовият преврат“.
След 20 г. прекъсване, творецът отново се завръща към фотографията и снима основно пейзажи. Ключовият момент за началото на настоящата му популярност е етно -сватбата на Виктория и Денислав Деневи, когато за първи път усеща в кое направление е неговата страст.
Към днешна дата, тези които не знаят за него и не са виждали негова фотография, вероятно не ползват интернет или нямат фейсбук! За кратко време, Асен Великов се превръща в най- споделяният и харесван автор в етно жанра. Първата негова изложба е от портретна фотография и се нарича „Различната България“. Следват още редица изложби в страната и в чужбина. Не спира да обикаля държави и континенти, по покана на сънародниците ни по света, популяризирайки българските непреходни ценности, за радост на всички, които обичат България. Към днешна дата Асен Великов има над 50 изложби, включително и на картини по негови фотографии. Канен е многократно на събития, свързани с българския фолклор- събори, фестивали и възстановки. Неговите ревностни почитатели са всички, които радеят за съхраняването на народните обичаи и носии.
Документалистиката на Асен Великов носи българският дух в най -истинския смисъл на тази дума и неслучайно вече присъства в учебници и учебни помагала във волжка България, Чувашия. Мечтата му е българите по света да съхранят в сърцата си отношението към българския фолклор! За децата на поколения българи, родени в чужбина, е особено ценна възможността да се докоснат до всичко автентично българско, а за впечатленията си от пребиваването си там, той винаги разказва с особено вълнение. Не случайно от тези посещения се ражда и изложбата му „Бесарабия“. Разбира се, с течение на времето фотографът е научил доста за българските фолклорни области, облекла и обичаи. Съпругата му е от Разлог и в творбите му присъстват задължително добре съхранените народни традиции от Разложко- от кукерският фестивал, през Бачевската кошия, та до бабинден в Разлог. Заснел е и още много обичаи от Пиринският край, автентични портрети на българки в носии, характерни със своята естественост и неподправеност, както и редица сюжети в съвременен прочит на теми от фолклора -лазарки, нестинари…
А от розобера в Казанлък, съборите в Жеравна, Копривщица и Рожен има истински фото шедьоври. Самодивите, коледарите, Йордановден и мъжките хора, ритуалите в село Рибново, историческите възстановки… едва ли всичко можем да изброим, но точно това прави творчеството му толкова богато, истински вълнуващо и оставя трайна следа в паметта на всеки, който обича България!
Може да се каже с категоричност, че това е най- споделяният и обичан автор в този жанр и за него тепърва ще се пише много! Асен Великов ще остане в историята на българската фотография като документалистът на българският фолклор и природа.
зала "Аполон " и зала "Дионис "
Откриване 1 ноември, петък от 19:00 ч.
Изложбата продължава до 5 декември
Вече не приемаме регистрация за това събитие
В живота на Цвети Горанова в един момент Изкуството, като лекокрила птица, каца на рамото и. Тя открива страстта да рисува, да твори, да се среща с хора, които също като нея са се докоснали до магията на живопистта.
В творбите и има копнеж, любов и полет на въображението.
Нежните и фини фигури на хора се съчетават изненадващо добре с небесни пиршества от светлини и цветове.
Цвети изминава пътя си от първото докосване на шпаклата до платното вдъхновено, ентусиазирано, влюбено и преданно – рисуването за нея е Живот, Любов и Мисия.
Смисълът на една Картина е да успее да привлече зрителя към своето „магнитно поле“ по един специален начин, да го грабне, да го развълнува и да го зареди емоционално. И всичкото това – неусетно, почти от „пръв поглед“!
Основна роля във формирането й като творец има Александър Сергеев и Маня Китова.
Творческите събития в Живота и са самостоятелните изложби, участия в общи изложби, пленери и мастър класове… С любов и вдъхновение!
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Първата изложба, организирана от Сдружение „ЖИВИ ИЗВОРИ - ВЪРШЕЦ“, ще„открие“ и донесе пролетта в едно все по-важно за София духовно пространство –
Центърът за себепознание „Орфей“.
Чрез багрите и цветовете на Северозапада, пресътворени с четките на двамата най-известни художници от Вършец - Георги Паунов – баща (Паунец Старши) и Георги Паунов – син (Паунец Младши) - с избраните над 20 маслени платна, главно пейзажи ицветни натюрморти - искаме да представим богатия колорит и природа на един от първите балнеологични и курортни центрове в страната още от Царско време – гр.Вършец.
Картини на Георги Паунови – притежават ценители и галерии не само в страната, но и са част от много колекции зад граница – Италия. Германия, Франция, САЩ,
Великобритания.
Повече от две десетилетия художниците прекарват част от времето си и на остров
Корсика, където рисуват пейзажна живопис, натюрморти, цветя, портрети.
Малко хора знаят, че ПАУНЕЦ СТАРШИ, постоянно изобретява, майстори и внедрява на практика различни свои идеи. Дали ще конструира малък самолет и ще изуми съседите с познанията си за техника и механика.. Или с красиви примери от приложните изкуства - дърворезба, скулптура и др. Животът на цялата фамилия е пъстър, предизвикателен и динамичен“.
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Представяме Ви една креативна жена със силен български дух. Нейният живот е изтъкан от народна песен и шевица. Тя внася красота и стил, като вдъхва живот на своите идеи.
„Брод диря“ е нейният втори проект. В него Даниела Дичева представя една пъстра и колоритна изложба - съвременна интерпретация на българската автентична и авторска шевица.
Българският фолклор е един отделен свят, уникален в цялата си същност. Фолклорното изкуство е предаване на родова памет, на знание наследявано от поколенията чрез музика, танц, цветовете и шарките.
В изложбата ще бъдат показани ръчно везани пана, карета, чанти, колани и други.
По време на откриването на събитието ще бъде представена Камерна вокална формация „Б-фолк“ с диригент маестро Светослав Балтаков.
Гостите ще могат да се насладят на българската народна песен, представена по нов и различен начин, въздействаща и оригинална.
Бъдете добре дошли!
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Вече не приемаме регистрация за това събитие
Вече не приемаме регистрация за това събитие